Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ

Menü

12 bőrápolási tipp úszóknak

12 bőrápolási tipp úszóknak

Büszkeség tölti el szívünket, hogy világversenyekről évről-évre szebb eredményekkel térnek haza úszóink. Az úszás, mint mozgásforma jótékony hatását számtalanszor alátámasztották, azonban kevesebb cikk foglalkozik azzal, hogy az úszók bőre és haja milyen veszélyeknek van kitéve a napi több órás vízben való tartózkodással.

A két veszélyforrás: maga a víz, illetve a vízben található klór.

Bármilyen logikátlannak is hangzik, de a víz szárítja a bőrt. Bőrünk a mai ember életmódja alapján sajnos savas, kb. 5,5 pH-értékkel (a pH-érték valamilyen folyadék, jelen esetben testnedvünk lúg és sav háztartásának mérőszáma), míg a víz önmagában semleges, 7 pH-értékkel rendelkezik. Ha pedig a legnagyobb szervünk érintkezik a vízzel akkor egy ún. diffúziós erőnek köszönhetően a szervezetünkben lévő molekulák igyekeznek a két érték közötti különbséget kiegyenlíteni, ami nedvességvesztéssel jár. Minél gyakrabban megy valaki a vízbe, annál szárazabb lesz a bőre.

Tudjuk, hogy a klórt baktacid, baktériumölő hatása miatt használják az uszodák vizének fertőtlenítésére (kb. 20 kg egy 50x25 m-esbe, amit folyamatosan pótolnak), hisz ha nem lenne, a vízben maradt baktériumoknak köszönhetően számos, súlyos fertőzést lehetne elkapni. Azonban a klórnak is vannak hátulütői, nem is akármilyenek. Önmagában a klór sem ártalmatlan, azonban ha reakcióba lép az általunk bevitt izzadsággal, vizelettel, bőrmaradványokkal, kozmetikumokkal, káros hatásai felerősödnek. Beszívódva a bőrbe még jobban szárít, felerősítheti az esetleges allergiát, ekcémát, a haj korpásodhat, töredezett lesz. A bőrnek okozott káros hatásai mellett hosszútávon meddőséget is okozhat, párája (triklór-amin, amit klórszagnak hívunk) pedig légzőszervi megbetegedésekhez is vezethet.

Lássuk, milyen 12 praktikát javasolunk az úszóknak, vízben sportolóknak, nyáron strandolóknak bőrük, hajuk egészségének megóvása érdekében?

  1. mielőtt a vízbe mész, mossál le magadról mindent, hideg, langyos vízzel
  2. távolítsd el a sarkadon lévő esetleges bőrkeményedéseket
  3. hidratáld a bőrödet előtte és utána is ásványvíz fogyasztásával
  4. vizezd be a hajadat, hogy a hajhagymák (mint a szivacs) a sima vízzel telítődjenek, ne pedig a klórossal
  5. tartózkodj minél kevesebb időt a vízben (úszóknál ez sajnos kizárt), de ha lehet, azt is minél hidegebben
  6. használj úszósapkát, hogy megvédd hajad egészségét
  7. kijőve a vízből vedd le vizes fürdőruhádat, amilyen gyorsan csak lehet
  8. amint lehet, mosd le magad hideg, langyos vízzel
  9. kend be egész testedet (tetőtöl-talpig), arcodat bőrállapotodnak megfelelő hidratáló krémmel (csak semmi paraffin, mert eltömíti a pórusokat)
  10. hajadat mosd meg természetes samponnal, majd kend be ápoló olajjal (pl.: Dr. Hauschka Neem hajolaj, Zoya Goes Pretty sheavaj argánolajjal, Berber Beauty argánolaj)
  11. hidratáld ajkadat mézzel, vagy ajakbalzsammal
  12. használj körömápolót, hogy megvédd körmödet (pl.: Dr. Organic bio olíva körömágy- és körömápoló, Dr. Hauschka körömápoló stift, Zoya Goes Pretty sheavaj és kamélia)

Ha teheted, kerüld a klórral fertőtlenített, zárt uszodákat, főként nyáron! Bízunk benne, hogy előbb vagy utóbb elterjed a klórnak valamilyen természetes változata a fürdővizek fertőtlenítésére, például a Berber Beauty bázikus fürdősója egy jó alternatíva lehet!

Legyen csodálatosan szép, mosolygós napod!

Tartalomhoz tartozó címkék: hír
blog comments powered by Disqus

Keresés